Marja medie de profit

Marja medie de profit este o metrică care arată rezultatul activității afacerii de câțiva ani.

În calitate de proprietar de afaceri, nu puteți scăpa cu adevărat de urmărirea finanțelor afacerii dvs., ceea ce este destul de greu de analizat dacă nu sunteți conștient de costurile și veniturile operațiunilor dvs.

Deși, cunoscând aceste cifre, puteți identifica cu ușurință marja medie de profit.

Acest lucru este important datorită faptului că ar fi inutil să conduci o afacere ani de zile fără nicio creștere și îmbunătățire.

Cu o înțelegere a cifrelor dvs Marja de profit, puteți lua cu ușurință decizii informate cu privire la modul de aplicare a modificărilor pentru a vă menține afacerea în creștere.

Care este marja medie de profit?

Definiția Average Profit Margin

Marja medie de profit este un raport financiar care este utilizat pentru a măsura profitabilitatea unei companii. Reprezintă procentul din venit care rămâne ca profit după ce toate cheltuielile au fost plătite. 

Marja medie de profit poate fi utilizată pentru a compara profitabilitatea diferitelor companii din aceeași industrie sau pentru a urmări profitabilitatea unei companii în timp.

De asemenea, este folosit de investitori și analiști pentru a evalua sănătatea financiară și potențialul de creștere a unei companii.

O marjă medie de profit mai mare indică, în general, o performanță financiară mai bună, în timp ce o marjă medie de profit mai mică poate sugera că o companie se luptă să genereze profituri.

Formula marjei de profit mediu

Pentru a calcula marja medie de profit, împărțiți profitul total la venitul total și apoi înmulțiți cu 100 pentru a-l exprima ca procent.

Numărul rezultat reprezintă procent din venituri că societatea câștigă ca profit după ce toate cheltuielile sunt plătite.

Marja medie de profit pe industrie

Sursa: pages.stern.nyu.edu
Marja brutăMarja netă
Software (sistem și aplicație)70.92%14.61%
Medicamente (farmaceutice)67.02%18.35%
Îmbrăcăminte51.84%5.07%
Produse de uz casnic47.59%11.25%
Educaţie46.61%2.92%
Edituri și ziare46.55%2.82%
Divertisment40.44%0.90%
Publicitate29.17%3.79%
Electronice (generale)27.35%6.32%
Comerț cu amănuntul (bacănie și produse alimentare)24.71%1.96%

Cele mai recente date privind marja medie de profit din ianuarie 2023 includ marja brută și marja netă pentru mai multe industrii, inclusiv software, produse farmaceutice, îmbrăcăminte, produse de uz casnic, educație, editare, divertisment, publicitate, electronice și retail (bacănie și alimente).

Industria software a avut cea mai mare marjă brută, cu o medie de 70,92%, în timp ce industria farmaceutică a avut cea mai mare marjă netă, cu o medie de 18,35%.

Pe de altă parte, industria comerțului cu amănuntul (bacanie și alimentație) a avut cea mai mică marjă netă, cu o medie de 1,96%.

Alte industrii, cum ar fi îmbrăcămintea și electronicele, au avut marje de profit medii moderate.

În calitate de proprietar de afaceri, puteți utiliza aceste date ca punct de referință pentru a vă compara marjele de profit cu altele din industria dvs. și pentru a lua decizii informate cu privire la prețuri, costuri și strategia de afaceri.

Marjele de profit pot varia în funcție de o varietate de factori, inclusiv locația, dimensiunea afacerii și alți factori, iar aceste statistici pot să nu fie indicative pentru fiecare afacere mică dintr-o anumită industrie.

Cu toate acestea, aceste informații pot fi valoroase pentru proprietarii de afaceri mici care doresc să-și înțeleagă mai bine marjele de profit.

Dacă nu ați văzut industria de care aparțineți, puteți verifica Aici.

Cum să urmăriți marja medie de profit?

Există mai multe instrumente disponibile care vă pot ajuta să urmăriți marja medie de profit:

Program de contabilitate: Multe programe software de contabilitate, cum ar fi QuickBooks, Xero și FreshBooks, au instrumente încorporate pentru urmărirea profitabilității. Aceste instrumente vă pot calcula automat marja medie de profit pe baza datelor dvs. financiare și pot genera rapoarte care oferă informații despre starea financiară a companiei dvs.

Foi de calcul: Puteți utiliza foi de calcul, cum ar fi Microsoft Excel sau Google Sheets, pentru a calcula și urmări manual marja medie de profit. Introducând datele financiare într-o foaie de calcul și folosind formule pentru a calcula marja medie de profit, puteți monitoriza cu ușurință modificările profitabilității în timp.

Instrumente de analiză financiară: Instrumentele de analiză financiară, cum ar fi Bloomberg Terminal, Yahoo Finance și Seeking Alpha, vă pot ajuta să analizați performanța financiară a companiei dvs. și să urmăriți marja medie de profit. Aceste instrumente oferă date financiare în timp real și informații despre piață, precum și rapoarte personalizate care vă ajută să identificați tendințele și să luați decizii informate.

Software de business intelligence: Software-ul de business intelligence, cum ar fi Tableau și Power BI, vă poate ajuta să vizualizați datele financiare și să urmăriți marja medie de profit în timp real. Aceste instrumente oferă tablouri de bord interactive și rapoarte personalizabile care facilitează monitorizarea schimbărilor de profitabilitate și identificarea zonelor de îmbunătățire.

Vrei să fii la curent cu Marketingul?

Abonați-vă la buletinul informativ dedicat Marketing Automation!

Rămâneți conectat cu ceea ce este cu adevărat important pentru a vă optimiza veniturile digitale.

Făcând clic pe butonul, acceptați termeni si conditii. De asemenea, va trebui să vă confirmați adresa de e-mail.

Cât de des ar trebui să verificați Marja medie de profit?

În general, este recomandat să vă verificați marja medie de profit cel puțin o dată pe lună sau o dată pe trimestru.

Verificarea marjei medii de profit în mod regulat vă permite să vă monitorizați performanța financiară și să identificați orice tendințe sau modificări ale profitabilității.

Lunar: Pentru întreprinderile mai mici sau startup-urile, verificarea marjei medii de profit lunar poate fi mai potrivită, deoarece vă permite să identificați rapid orice probleme și să faceți ajustările necesare. 

Trimestrial: Pentru întreprinderile mai mari sau mai complexe, verificarea marjei medii de profit pe o bază trimestrială poate fi suficientă.

De asemenea, este important să rețineți că verificarea marjei medii de profit este doar un aspect al monitorizării sănătății financiare a companiei dvs.

De asemenea, ar trebui să revizuiți în mod regulat alte situații financiare, cum ar fi bilanțul și situația fluxului de numerar, pentru a obține o imagine completă a performanței financiare a companiei dvs.

Aveți nevoie de ajutor pentru a recupera mai multe cărucioare abandonate?
Vă putem ajuta să recuperați cel puțin 15% din cărucioarele dvs. abandonate folosind campanii omnicanal.

Calculator marjă de profit medie

Doriți să vă calculați marja medie de profit? Utilizați calculatorul nostru simplu de mai jos.

Calculator simplu pentru marja de profit medie


Marja medie de profit:

Lucruri importante despre marja medie de profit

Iată câteva lucruri importante de știut despre marja medie de profit:

Interpretarea marjei de profit ridicate și scăzute: O marjă de profit ridicată indică faptul că o companie generează un profit substanțial în raport cu veniturile sale, în timp ce o marjă de profit scăzută sugerează că o companie nu este la fel de profitabilă.

Variază în funcție de industrie: Marja medie de profit variază în funcție de industrie, deoarece fiecare industrie are propriile costuri de operare și structuri de prețuri unice. Prin urmare, este important să comparați marja de profit a companiei dvs. cu cea a colegilor săi din aceeași industrie.

Oferă performanță de sănătate financiară: Analizarea marjei de profit a unei companii de-a lungul timpului poate oferi perspective asupra sănătății și performanței sale financiare. Dacă marja de profit a companiei dvs. scade constant, poate fi un semn că afacerea dvs. se confruntă cu provocări operaționale sau financiare.

Limitat la situația financiară a companiei: În timp ce marja medie de profit este o măsură utilă, are unele limitări. De exemplu, nu ia în considerare structura capitalului unei companii sau costurile de finanțare. În plus, nu ia în considerare elementele care nu sunt operaționale, cum ar fi câștigurile sau pierderile unice.

Valori legate de marja medie de profit

Există câteva alte valori care sunt strâns legate de marja medie de profit și ar trebui luate în considerare atunci când evaluați performanța afacerii dvs.:

/reven

Vibetrace este un software de automatizare a marketingului care vă poate ajuta afacerea creste veniturile și să-și îmbunătățească marja medie de profit în mai multe moduri.

Vibetrace vă poate ajuta să vă îmbunătățiți marjele medii de profit prin creșterea veniturilor, reducerea costurilor și îmbunătățirea angajamentului, reținerii și loialității clienților prin campanii de marketing personalizate și automatizate.

Înscrieți-vă pentru lista noastră de e-mail astăzi și deblocați întregul potențial al campaniilor dvs. cu platforma noastră de ultimă oră de automatizare a marketingului prin e-mail.

Doriți mai mult conținut util și informativ?

Abonează-te la newsletter-ul nostru pentru a primi cele mai recente articole trimise direct în căsuța ta de e-mail!

Asigurați-vă că ne urmăriți online pentru și mai mult conținut grozav.